EN / العربیه
سبد خرید شما خالی می باشد.
0ثبت سفارش
ازاره چیست

ازاره را می توان روکشی دانست که ارتفاع از کف زمین تا ارتفاع تقریبی یک متری را پوشش می دهد و به طور معمول جنبه زیبایی و تزئینی و عایق دارد. ازاره را می توان جزئی از هنر و معماری ایران کهن در نظر گرفت. در بناهای تاریخی به جا مانده از گذشته می توان نقش پررنگ ازاره را در این ساختمان ها به وضوح مشاهده کرد. در مدل های امروزی به جای ازاره قرنیز ها وارد بازار شدند. قزنیز ها را می توان در سبک ها و طرح های متفاوتی یافت. انواع قرنیز در رنگ های مختلف و هم چنین نوارهای پهن یا باریکی در کنار پایینی بیرون یا درون دیوارهای ساختمانی نصب خواهد شد. نقش ازاره یا قرنیز را می توان به عنوان عایق ساختمان تعریف کرد.

چگونگی نصب ازاره

مکانی که دیوارها با زمین برخورد می کنند یعنی کف ساخمان می تواند مکانی برای تجمع آب حاصل از بارش برف و باران باشد. پوشش آجری یا گچی ساختمان در این مکان بعد از مدتی دچار پوسیدگی و ضعف خواهد شد و ممکن است باعث آسیب رساندن و یا حتی تخریب ساختمان شود. برای جلوگیری از این موارد به طور معمول در پای دیوار های ساختمان با فاصله های متفاوتی از سنگ های محکم با استحکام بالا به عنوان ازاره و قرنیز استفاه می شود. استفاده از ازاره چه در دیوار های بیرونی و چه در دیوارهای درونی ساختمان رایج می باشد.

چگونگی نصب ازاره

انواع سنگ ازاره چیست

سنگ ازاره را به نام سنگ تیشه نیز می شناسند و می تواند انواع متفاوتی را شامل شود. استفاده از سنگ ازاره بستگی به مکانی دارد که ازاره در آن نصب می شود. به طور مثال سنگ ازاره درون ساختمان با بیرون آن متفاوت خواهد بود. در هر صورت از انواعی از سنگ ها به عنوان ازاره می توان استفاده کرد.

  • سنگ گرانیت ازاره: گرانیت دارای سطح صاف و صیقلی و استحکام و مقاومت باایی است. این سنگ می تواند در برابر ضربه و شرایط جوری مقاومت بالایی از خود نشان دهد. گرانیت می تواند از نوع روشن یا تیره بر اساس سلیقه افراد انتخاب و استفاده شود. گرانیت روشن از نوع تیره آن دارای مقاومت بالاتری است و برای استفاده به عنوان ازاره مناسب تر است.
  • سنگ ازاره مرمر: مرمر از سنگ های پرکاربرد و با استحکام و زیبای ساختمانی محسوب می شود. تنها دلیلی که می توان از مرمر کمتر استفاده کرد، گران بودن این نوع سنگ می باشد. سنگ مرمر در صورت استفاده از گزینه های مناسب برای ازاره می باشد.
  • سنگ ازاره تراورتن: تراورتن را می توان از پرکاربردترین سنگ های ساختمانی دانست. تراورتن یک نوع سنگ آهکی محسوب می شود و در شرایط جوی متفاوت می تواند مقاوم باشد. طرح و رنگ تراورتن گستره وسیعی را شامل خواهد شد. سنگ تراورتن به وفور یافت می شود. قیمت سنگ تراورتن نسبت به سنگ های طبیعی کمتر خواهد بود.
  • سنگ ازاره ماسه سنگ: ماسه سنگ ها سنگ هایی هستند که از کانی های متفاوتی تشکیل می شوند. ماسه سنگ ها می توانند تا 90 درصد از کوارتز تشکیل شده باشند. استفاده از آن ها به عنوان ازار ساختمانی نیز بسیار متداول است.

انواع دیگری از مصالح می توانند به عنوان ازار مورد استفاده قرار گیرند از جمله می توان به بتن، سفال، سیمان و ... اشاره کرد.