EN / العربیه
سبد خرید شما خالی می باشد.
0ثبت سفارش
سنگ گرانیت چیست

نام دیگر این سنگ، سنگ خارا است که نوعی از سنگ های آذرین درونی می باشد، گرانیت از کلمه لاتین گرفته شده و ریشه آن از کلمه گرانوم به معنی خرمن است، بافت این سنگ دارای دانه های متوسط تا درشتی از کوارتز، میکا، فلدسپات و دیگر کانی ها است، گرانیت در رنگ های گوناگونی از جمله سفید، صورتی، سبز، مشکی، قرمز و خاکستری یافت می شود. در این مقاله از الیت اسلب به بررسی سنگ گرانیت خواهیم پرداخت.

ویژگی های ساختاری سنگ گرانیت

گرانیت با چگالی 75/2گرم بر سانتی متر مکعب جزو سنگین ترین سنگ ها است از این رو محکم و سخت نیز می باشد، مقاومت بالای این سنگ در برابر ساییدگی سبب شده کاربرد گسترده ای داشته باشد، مقاومت بالای گرانیت همچنین سبب شده به راحتی ورقه های کم ضخامتی را تولید کند. سنگ گرانیت در اثر سرد شدن توده های مذاب (ماگما) اسیدی به وجود می آید و نمادی از سختی و مقاومت است که نسبت به سنگ های آهکی یکنواخت تر می باشند، سنگ خارا به آسانی خش بر نمی دارد و مقاومت بالایی نسبت به حرارت دارد. همانطور که در بالا اشاره کردیم سنگ گرانیت دارای وزن بالایی است از این رو برای نمای ساختمان مناسب نیست و احتمال سقوط سنگ را بیشتر می کند. سنگ گرانیت صیقلی شده دارای زیبایی خاصی است که کریستال های آن را منعکس می کند و سبب ظرافت و درخشندگی خاصی برای استفاده به عنوان کف پوش و ... می شود.

ویژگی های ساختاری سنگ گرانیت

سایر ویژگی های سنگ گرانیت

بیشترین کاربردی که این سنگ دارد در سنگ فرش ها و مکان های پر تردد است اما در نماهای بیرونی و سنگ فرش داخلی نیز مورد استفاده می باشد. کشورهایی مانند هند، چین، تایوان و ... سنگ های گرانیتی با کیفیتی دارند که در دو صورت طبیعی و رنگ شده موجود هستند. انواع سنگ های گرانیتی شامل: بلک گالکسی، کارمن رد، بالتیک براون، جوپارنا، بیداسر قهوه ای، تن براون، سیلور پرل و ... می باشند. در اغلب مواقع از سرامیک در صنعت ساختمان استفاده می شود که بیشترین کاربرد را در کف و زمینه همچنین برای پله ها، روی کابینت و ... دارد.
ایران دارای معدن های زیادی می باشد که سنگ گرانیت از آن ها استخراج می شود، هزاران سال است که گرانیت به عنوان مصالح ساختمانی در فضاهای داخلی و خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد به همین دلیل یکی از سنگ های عمومی و پر مخاطب می باشد، مشهورترین گرانیت های ایران شامل گرانیت مشهد، گرانیت سبز بیرجند، گرانیت خرم دره، گرانیت فیروزه ای همدان، گرانیت نهبندان و .... می باشند.
سنگ گرانیت هزینه بالاتری نسبت به دیگر سنگ ها دارد زیرا برش و فرآوری آن ها هزینه بردار می باشد اما با توجه به دوام و طول عمر بالا ارزش خرید را دارد. سنگ گرانیت را بیشتر برای سنگ پله ها استفاده می کنند زیرا رفت و آمد روی آن ها زیاد بوده و ممکن است زود ساییده شوند اما با قرار دادن این سنگ روی پله می توانید از دوام و عدم ساییدگی آن اطمینان حاصل کنید.
یکی از بهترین سنگ های گرانیت که در ایران استخراج می شوند، گرانیت مشکی نطنز و تویسرکان است که به دلیل تیرگی معروف می باشند این سنگ ها دارای خطوط سفیدی هستند که جذابیت آن را بیشتر می کند.
با توجه به مطالب بالا می توان دریافت که سنگ گرانیت دارای ویژگی هایی از جمله: تنوع در طرح و رنگ، دوام و طول عمر بالا، همخوانی با دیگر مصالح، مقاوم در برابر حرارت، سازگار با محیط زیست، مقاوم در نفوذ آب، مقاوم در برابر خوردگی و ساییدگی و ... می باشد.