EN / العربیه
سبد خرید شما خالی می باشد.
0ثبت سفارش
معایب+سنگ تراورتن

سنگ تراورتن نوعی سنگ آهکی متخلخل است که در صنعت ساخت و ساز و پروژه های عمرانی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. زیبایی ظاهری و مقاومت بالای آن باعث شده است که از این سنگ در نماسازی خارجی ساختمان ها بسیار استفاده شود. در اجرای نمای ساختمان ها به سبک رومی بخشی و یا تمام نما با استفاده از سنگ تراورتن اجرا می شود. علاوه بر این از سنگ تراورتن در نماسازی داخلی و ساخت وسایل تزیینی نیز زیاد بهره می برند. سنگ تراورتن دارای حفره هایی است که باعث می شود این سنگ عایق خوبی در برابر صدا و حرارت باشد. علاوه بر این، این حفره ها باعث افزایش چسبندگی و استحکام سنگ نصب شده بر روی دیوار می شوند، چرا که سیمان می تواند به داخل این حفره ها نفوذ کند. سنگ تراورتن با وجود مزایا و محاسن زیادی که دارد، دارای معایبی نیز می باشد. برای آگاهی از این معایب با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

موارد استفاده از سنگ تراورتن

سنگ تراورتن به علت زیبایی ظاهری که دارد به گزینه ای محبوب بین صاحبان خانه و پیمانکاران تبدیل شده است. در زیر به برخی از موارد استفاده آن اشاره شده است:

 • نما داخلی و خارجی
 • دیوار پوش و کف‌پوش
 • کادر شومینه
 • سنگ پله
 • پیشخوان آشپزخانه

موارد استفاده از سنگ تراورتن

معایب سنگ تراورتن

 • یکی از معایب سنگ تراورتن عدم مقاومت کافی در برابر سرما و دماهای پایین است. اگر دمای محیط به نقطه انجماد برسد، این سنگ خرد می شود.
 • عدم یکنواختی رنگ و طرح از دیگر معایب این سنگ می باشد. در حقیقت رنگ، رگه ها، طرح و سایه های یک سنگ تراورتن ممکن است با یک تکه دیگر از سنگ تراورتن متفاوت باشد.
  سنگ تراورتن قدرت جذب آب بالایی دارد. البته در حین فرآیند فرآوری از رزین استفاده می شود که این ماده باعث کاهش قدرت جذب آب این سنگ می شود.
 • سنگ تراورتن دارای حساسیت بالایی در برابر مواد اسیدی چون آب پرتقال، سرکه، آبلیمو و... است. اگر مقداری ماده اسیدی مانند آبلیمو بر روی این سنگ ریخته شود لکه های دائمی بر روی آن به وجود خواهند آمد؛ بنابراین اگر قصد دارید از سنگ تراورتن به عنوان کفپوش استفاده کنید باید این مورد را مد نظر قرار دهید.
 • یکی از مهمترین معایب سنگ تراورتن متخلخل بودن این سنگ است. سنگ تراورتن به طور طبیعی دارای حفره هایی است که باعث می شوند سنگ تراورتن برای محیط های مرطوب و سرد گزینه مناسبی نباشد؛ زیرا در صورت پر شدن این حفره ها با آب و انجماد آب، سنگ می تواند دچار خردشدگی شود. با این حال، نمونه هایی از این سنگ در بازار وجود دارد که این حفره ها را با رزین پر کرده اند.
 • قیمت سنگ تراورتن می تواند یکی دیگر از معایب این سنگ باشد. برخی از نمونه های سنگ تراورتن که دارای بافت و رنگ های کمیاب هستند، گرانقیمت می باشند و استفاده از آنها در پروژه های کوچک و کم هزینه مقرون به صرفه نیست. در حقیقت هر چه رگه های این سنگ کمتر و رنگ آن روشن تر باشد، از ارزش بیشتری نیز برخوردار خواهد بود.