EN / العربیه
سبد خرید شما خالی می باشد.
0ثبت سفارش
سنگ پلاک چیست

در سال های اخیر شاهد محبوبیت روزافزون استفاده از سنگ در طراحی های داخلی و خارجی ساختمان ها بودیم. مالکان با نصب سنگ در تزئینات ساختمان و منازل خود، زیبایی و همچنین مقاومت بیشتری به بنای مورد نظر خود می دهند. علاوه بر مصارف تجاری و خانگی، سنگ در ساختمان هایی تعبیه می شود که رونق کاری آنها بستگی زیادی به سبک و فن معماری دارد (از جمله هتل های میراث فرهنگی، رستوران ها و تالارهای شهری). از دیگر دلایل نصب سنگ در طراحی داخلی و خارجی ساختمان ها می توان به نگهداری آسان، ماندگاری بالا، مقاومت زیاد، جلاپذیری و عدم شل و جدا شدن در اثر تغییرات آب و هوایی یا دما اشاره کرد. از جمله سنگ های طبیعی که در تزئین نمای داخلی، خارجی، کف، دیوار و پله استفاده می شود، سنگ های پلاک هستند. در این مطلب نگاهی اجمالی به سنگ های پلاک خواهیم انداخت.

معرفی سنگ پلاک

علیرغم قیمت تقریبا گران، در اغلب موارد از این سنگ ها برای نماسازی ساختمان استفاده می شود. در اینصورت، مهندسین معمار اندازه مورد نظر خود در اختیار کارخانه قرار می دهند و سپس سنگ ها در مکان مدنظر و بر اساس اندازه های از پیش تعیین شده نصب می شوند. سنگ های پلاک در کارخانه جلا داده شده و به صورت تیشه ای (به منظور جلوگیری از لیزی سطح)، تخت، تراش، ساییده، لاشه و کلنگ به سطح متصل می شوند؛ به منظور جلوگیری از خطر جداشدن سنگ ها از سطح، از چسب سنگ و روش لقمه گذاری استفاده می شود. با وجود مقاومت بالای این سنگ ها، محافظت از آنها در برابر یخبندان بسیار ضروری است. برای برش و ساخت سنگ های پلاک از دیگر سنگ های طبیعی استفاده می شود. ارزانترین سنگ پلاک را از تراورتن و گرانترین نوع آن را از سنگ مرمر و یا گرانیت تهیه می کنند.

معرفی سنگ پلاک

انواع سنگ پلاک در بازار

  • تراورتن یکی از قدیمی ترین سنگ های موجود است که ظاهری کلاسیک، باشکوه و درعین حال خاکی به محل زندگی شما می دهد. مقاومت بسیار بالای این سنگ باعث شده است که از آن برای کف ساختمان های پر رفت و آمد استفاده شود. برخلاف دیگر سنگ های طبیعی، تاثیرات آب و هوایی، ظاهری متمایز و جذاب به سنگ های تراورتن داده است. این سنگ از جمله سنگ های پرمنفذ/ متخلخل است که برای حفاظت هرچه بیشتر آن در مقابل خش و رطوبت باید از مواد پوششی و رزین استفاده کرد.
  • نوع دیگر سنگ های پلاک از مرمر تهیه می شود. مرمر ظاهری زیبا و سطحی صاف با رگه های عمیق دارند. در صورت رسیدگی کامل و تمدید مستمر لایه پوششی، می توان از مرمر در مکان های پر رفت و آمد استفاده کرد. بیشترین کاربرد سنگ مرمر در کف منازل، دیوار آشپزخانه و میزهای پیشخوان است. در مقایسه با دیگر سنگ های طبیعی، مرمر به نگهداری بیشتری نیاز داد. توجه داشته باشید که مرمر از جمله سنگ های پرمنفذ است که برای ماندگاری بیشتر نیاز به لایه پوششی و رزین دارد و از تماس طولانی مدت این سنگ با آب و اسید باید جلوگیری شود.
  • سنگ گرانیت نیز از جمله سنگ های پلاک است که با ظاهری چشم نواز و گستره قابل توجهی از رنگ ها و الگوهای متفاوت به گزینه مناسبی برای شخصی سازی هر ساختمان تبدیل شده است. از آنجایی که اشعه خورشید تاثیری بر گرانیت ندارد، از گرانیت برای ساخت ایوان و کناره استخر نیز می توان استفاده کرد. همانند دیگر سنگ های طبیعی، استفاده از لایه پوششی و رزین به ماندگاری و طول عمر این سنگ کمک شایانی می کند.

سنگ پلاک از جمله سنگ های طبیعی است که به واسطه مقاومت و ماندگاری بسیار خوب در بخش های مختلف ساختمان های تجاری، شخصی و میراثی تعبیه می شود. مهندسین معمار می توانند بر اساس بودجه مورد نظر از سنگ های پلاک ارزان قیمت (تراورتن) یا گران قیمت (مرمر و گرانیت) استفاده کنند. علیرغم هزینه ابتدایی بیشتر، این سنگ های طبیعی نیاز به مراقبت زیادی ندارند و شکوه و جلال قابل توجهی به محیط خواهند داد.