EN / العربیه
سبد خرید شما خالی می باشد.
0ثبت سفارش
کاشی سرامیک بهتر است یا گرانیت

کاشی های استفاده شده در ساختمان ها را می توان از جنس های متفاوتی مورد استفاده قرار داد. امروزه انواع کاشی سرامیک و گرانیک را می توان از بهترین نمونه های موجود در بازار دانست که طرفداران خاص خود را نیز دارند. کاشی های سرامیک یا گرانیت با توجه به نوع ساختمان و کاربردی که خواهند داشت استفاده می شوند. اینکه برای استفاده انواع کاشی در ساختمان کدام نوع از آن ها بهتر است به کاربرد آن بستگی خواهد داشت. برای درک بهتر تفاوت ها و برتری های کاشی سرامیک و گرانیت می توان به بررسی خصوصیات و کاربرد های هر کدام به صورت جداگانه پرداخت. در این مقاله از الیت اسلب برای بررسی پاسخ به سوال «کاشی سرامیک بهتر است یا گرانیت؟» با ما همراه شوید.

ویژگی ها و کاربرد کاشی گرانیت

گرانیت را می توان یکی از ابزار های مهم و تاثیرگذار در صنعت هنر و معماری ایرانی دانست. استفاده از سنگ ها و کاشی های گرانیتی به خصوص در آشپزخانه ها بسیار متداول است. سنگ های گرنیتی دارای 20 درصد کوارتز و یا حتی بیشتر از این مقدار نیز می باشند. ظاهر متفاوت و بافت طبیعی که سنگ گرانیت دارد می تواند تاثیر بسزایی در انتخاب این نوع سنگ داشته باشد. گرانیت دارای بافت طبیعی است که در اثر برش و سمباده می تواند سطحی صاف و صیقلی داشته باشد.
گرانیت هایی که به عنوان کفپوش استفاده می شوند را می توان در طبقه کاشی های طبیعی قرار داد. از ویژگی های این نوع از کفپوش ها مقاومت و استحکام بالای آن ها می باشد. این مقاومت بالا توانسته است سنگ و کاشی های گرانیت را در رده سخت ترین سنگ های ممکن قرار دهد. از جمله ترکیباتی که در کاشی سرامیک وجود دارد می توان به کوارتز، میکا، فلدسپات و ... اشاره کرد. گرانیت ها اغلب فاقد تخلخل می باشند به همین دلیل می تواند در برابر قارچ و انواع کپک ها مقاومت داشته باشد. کاشی های گرانیتی می توانند در مواردی هم چون راهروها، کفپوش آشپزخانه، شومینه، حمام و سایر کفپوش های منزل مورد استفاده قرار گیرند.

ویژگی ها و کاربرد کاشی گرانیت

بررسی ویژگی های کاشی سرامیک

کاشی سرامیکی یکی از نمونه های پرکاربرد کاشی است که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. از انواع کاشی می توان برای قسمت های مختلف ساختمان مانند حوض و دیواره های آن، استخر، حمام، آشپزخانه، کفپوش و ... استفاده کرد. کاشی های سرامیکی از موادی مانند خاک رس، فلدسپات، دولومیت، شاموت و انواع دیگر کانی به وجود می آیند. در روش ساخت کاشی سرامیکی می توان آن ها را به دو روش پرس خشک و اکسترودی به دست آورد. یکی از انواعی از کاشی های سرامیکی که به شدت مورد استفاده قرار می گیرد کاشی های سرامیکی ضد باکتری می باشند. در این نوع از کاشی های سرامیکی لایه ای از جنس فوتوکالیست وجود خواهد داشت که باعث بالا رفتن قدرت آن ها در برابر لک و انواع قارچ و باکتری خواهد شد.
کاشی های سرامیکی را می توان در دو نوع لعاب دار و بدون لعاب در بازار تهیه کرد. نوع بدون لعاب دارای خلل و فرج هایی در سطح خود است که جلوه ای طبیعی تری دارد اما مقاومت آن ها در برابر آب و لک کمتر از نوع لعاب دار آن است. کاشی های لعاب کاری شده دارای مقاومت بیشتر در برابر آب می باشند و به راحتی تمیز خواهند شد.