EN / العربیه
سبد خرید شما خالی می باشد.
0ثبت سفارش
انواع سنگ ساختمانی با عکس

انواع مختلفی از سنگ ها مانند بازالت، سنگ مرمر، کوارتزیت، تراورتن، ماسه سنگ، گنیس و گرانیت وجود دارد که به عنوان مصالح ساختمانی استفاده می شود.در این مقاله برخی از آنها را معرفی می کنیم و ویژگی های برجسته آنها معرفی می شوند.

سنگ های پرکاربرد در ساختمان سازی

سنگ های سخت تری مانند بازالت و گرانیت به دلیل مقاومت و سختی زیاد، بیشتر در کارهای اصلی ساخت و ساز مانند کفپوش، پله ها و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. 

  • بازالت: این سنگ نمونه ای از سنگهای آذرین است که به وفور یافت می شود. بازالت سنگی متراکم و سخت است که در طبیعت در انواع رنگ ها وجود دارد و رنگ آن به طور طبیعی از خاکستری تیره تا سیاه متفاوت است. الیاف ساخته شده از بازالت دارای خاصیت سایشی، کششی، استحکام و چسبندگی بالایی بوده و دارای قابلیت اشتعال کم با خواص دی الکتریک هستند.
  • سنگ گرانیت: گرانیت یکی از سنگ های آذرین است که از کوارتز، میکا و فلدسپات تشکیل شده و بسیار سخت است. گرانیت بسته به ترکیب آن دارای رنگ های مختلفی از خاکستری و سیاه تا صورتی، آبی و سبز است. مقاومت آن در برابر گرما کمتر از سرما است. اگر از گرانیت صیقلی استفاده شود کاربردهایی مانند ستون های ساختمان، نمای دیوارها و کفپوش دارد.

سنگ های پرکاربرد در ساختمان سازی

سایر سنگ های مورد استفاده در ساختمان

  • سنگ مرمر: نوعی سنگ رسوبی است که از کربنات کلسیم و آراگونیت یا دولومیت تشکیل شده است. سنگ مرمر سفید خالص است اما به دلیل ناخالصی هایی که برای تشکیل مواد اولیه سنگ ایجاد می شود، رنگ های کرم، قرمز، قهوه ای، صورتی، سیاه، خردلی، سبز و ... دارد. در ساخت کف و پله استفاده شده، میزان جذب و تخلخل آب این سنگ بسیار کم و در برابر آتش مقاوم است.
  • ماسه سنگ: نوعی سنگ رسوبی است و از کوارتز و فلدسپات تشکیل شده است. ماسه سنگ دارای تنوع رنگی از جمله سفید، خاکستری، قرمز، قهوه ای و زرد است. به دلیل خاصیت هوازدگی برای استفاده در نمای ساختمان مناسب نیست. در صورت نیاز به ماسه سنگ در ساختمان، از آنها با ترکیبی از سیمان سیلیس برای سازه های سنگین و بتنی استفاده می شود. ماسه سنگ برای بندرها، ساخت سدها، دیوار پل ها و اسکله ها استفاده می گردد.
  • سنگ عقیق: سنگ اونیکس از کریستال های زیادی تشکیل شده و از کوارتز و مگنتیت تشکیل شده است و طیف رنگی گسترده ای دارد. به دلیل ماهیت شفاف، اغلب در کارهای تزئینی و دیوارهای منعکس کننده نور استفاده می شود و سایر کاربردهای آن در مجسمه سازی است.
  • کوارتزیت: کوارتزیت سنگ دگرگونی است که در اثر گرما و فشار به ماسه سنگ کوارتز خالص تبدیل می شود. کوارتزیت بسیار مقاوم تر از گرانیت است که برای دیوار آشپزخانه مناسب است.
    کوارتزیت سفید شباهت زیادی به سنگ مرمر دارد اما از نظر رنگ و خلوص مقاومت بیشتری داشته و سبکتر است. طیف رنگی آن بیشتر قهوه ای، قرمز و خاکستری است و برخلاف سایر سنگ های ساختمانی، کوارتزیت به نگهداری خاصی نیاز ندارد.
  • تخته سنگ: سنگ های تبلت یکی دیگر از سنگ های ساختمانی است که گاهی اوقات به عنوان تخته سنگ نیز شناخته می شود. تخته سنگ از مقاومت بالایی برخوردار است و از طرف دیگر توانایی زیادی در مقاومت در برابر هوا و رطوبت دارد. بیشترین کاربرد این سنگ در ساختمان ها برای استفاده در سنگ کف، آشپزخانه و کابینت است.
  • سنگ تراورتن: تراورتن نوعی سنگ آهک است که از مخلوط سریع آب و کربنات کلسیم ساخته می شود. سنگ تراورتن در برابر تغییرات آب و هوا، باران و برف مقاوم است و از تنوع زیادی در رنگ برخوردار می باشد. سنگ های تراورتن در طبیعت به رنگ های سفید، کرم، شکلاتی، قرمز، گردویی، زرد، لیمویی و نقره ای موجود است. از تراورتن می توان هم در نمای خارجی ساختمان و هم در فضای داخلی استفاده کرد.