EN / العربیه
سبد خرید شما خالی می باشد.
0ثبت سفارش
اسکوپ سنگ چیست

سنگ ها به دلیل آن که سطحی صاف و لغزنده دارند خیلی زود ممکن است از ملات جدا شوند؛ از این رو در قسمت پشت آن و برای جلوگیری از سقوط سنگ گیره هایی را به آن وصل می کنند. این کار اصطلاحا اسکوپ کردن سنگ نام دارد. البته روش های دیگری نیز برای جلوگیری از سقوط سنگ از ملات وجود دارد که بررسی ها نشان داده اسکوپ کردن بهترین حالت ممکن است.

جزئیات اسکوپ کردن سنگ

سنگ نماها اغلب به صورت قائم نصب می شوند. مثلا سنگ هایی که در مدارس و بیمارستان ها نصب می شوند همگی باید اسکوپ شوند در غیر این صورت بر اثر کوچکترین ضربه سقوط خواهند کرد. مخصوصا اگر ارتفاع ساختمان زیاد باشد لزوم اسکوپ کردن سنگ بیش از پیش ضروری می شود.

جزئیات اسکوپ کردن سنگ

انواع اسکوپ گذاری سنگ

به طور کلی به 6 روش ممکن سنگ ها را اسکوپ می کنند که در ادامه به تفصیل درباره آنها صحبت می کنیم:

  • لقمه گذاری: در این روش دو قلوه سنگ کوچک را با چسب پشت سنگ می چسبانند. این امر موجب می شود تا زمانی که دوغاب ریخته می شود به صورت افقی و عمودی به لقمه سنگ ها برخورد کرده و گیر داده شوند.
  • اسکوپ دوپایه: اسکوپ های دو پایه قطعه هایی از جنس استیل هستند که دارای 2 بالچه می باشند. این اسکوپ ها از طریق چسب به پشت سنگ چسبیده و به صورت عمودی قرار می گیرند. امری که موجب می شود تا دوغاب به بخش های پایینی سنگ نفوذ نکند.
  • سیم مفتول: در این روش سطح پشتی سنگ ها را شیار داده و سپس از درون آنها مفتول های آهنی را رد و گره می زنند. این کار باعث می شود تا مفتول ها به ملات گیر کنند و سنگ را نگه دارند.
  • اسکوپ سه پایه: این اسکوپ شبیه به اسکوپ دوپایه است با این تفاوت که یک اسکوپ در لبه خود اضافه دارد. در این روش ابتدا یک شیار درون سنگ ایجاد کرده و روی آن را چسب می زنیم. سپس لبه سوم اسکوپ را درون شیار قرار می دهیم تا خوب بچسبد.
  • اسکوپ Z: این نوع اسکوپ شبیه به حرف Z انگلیسی است. ابتدا شیارهایی را درون سنگ ایجاد می کنیم و سپس قطعه را درون آن قرار می دهیم. این روش نسبت به روش های قبلی کمی ایمن تر است.
  • اسکوپ پروانه ای: در این روش ابتدا یک شیار با زاویه 45 درجه در سنگ ایجاد می شود. سپس یک قطعه پروانه ای شکل درون آن گذاشته می شود. این روش نیز مانند روش قبلی جزو ایمن ترین روش های اسکوپ سنگ محسوب می شود.

زمانی که سنگ ها اسکوپ نشوند خیلی زود ممکن است از سر جای خود سقوط کنند. معمولا تمامی مکان های عمومی بویژه بیمارستان ها و مدارس موظفند تا تمامی سنگ های خود را اسکوپ کرده و سپس نصب کنند. در غیر این صورت مجوز ساخت دریافت نکرده و حتی ممکن است با جریمه های سنگینی از سوی اداره شهرداری مواجه شوند. بهتر است از بین 6 گزینه فوق 2 گزینه آخر را برای اسکوپ کردن انتخاب نمایید.