EN / العربیه
سبد خرید شما خالی می باشد.
0ثبت سفارش
دهبید کجاست

اغراق نیست که بگوییم استفاده از نوعی سنگ خاص در بسیاری از ساختمان ها توجه همگان را به خود جلب کرده است. این سنگ "دهبید" نام دارد. این سنگ از نظر ظاهری بسیار زیبا بوده و مشخصات فنی آن گویای این مدعاست. اغلب پیمانکاران ترجیح می دهند تا از این سنگ در پروژه های معماری خود استفاده کنند. طراحی های متنوع این سنگ موجب شده است تا در قیمت آن تاثیر بگذارد. به طوری که برای هر نوع سلیقه ای یک طرح خاص خلق شده است. اما آیا تاکنون از خود پرسیده اید که سنگ دهبید از کجا استخراج می شود؟

سنگ دهبید از کجا استخراج می شود

احتمالا شما نیز بارها پیش از خود پرسیده اید که دهبید کجاست؟ در واقع دهبید از توابع استان فارس بوده و در 175 کیلومتری شیراز قرار دارد. بسیاری از معادن سنگ کشور واقع در این منطقه بوده و از مناطق معروف کشور می باشد. سنگ دهبید نیز یکی از چندین نوع سنگی است که از این منطقه استخراج شده و به بازار عرضه می شود.

آشنایی با سنگ دهبید

همانطور که گفتیم سنگ دهبید یکی از مصالح پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی است که تنها از شهر دهبید استخراج می شود. فراوری این سنگ نسبت به سایر سنگ های ساختمانی دارای یک مرحله اضافه تر است. امری که موجب شده است تا محبوبیت این سنگ بین سازندگان دوچندان شود. از مشخصات فنی سنگ دهبید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مقاومت بالا در برابر نفوذ آب و رطوبت؛ به طوری که تنها 0.8 درصد آب جذب آن می شود.
  • دارای مقاومت فشاری بالا؛ مقاومت فشاری سنگ دهبید بیش از 3 برابر مقاومت فشاری سایر سنگ ها است
  • پایین بودن میزان تخلخل سنگ دهبید
  • وزن بسیار پایین این سنگ نسبت به سایر سنگ ها؛ به طوری که وزن آن حدود 1275 کیلوگرم بر متر مکعب است.
  • دارای مقاومت سایشی بالا

آشنایی با سنگ دهبید

انواع سنگ دهبید موجود در بازار 

سنگ دهبید بر اساس دو فاکتور دسته بندی می شوند. فاکتور اول مربوط به محل استخراج آن است که در آن منطقه چندید شرکت در حال این کار هستند. نام این شرکت ها نیز بر روی سنگ های دهبید گذاشته شده اند. مثلا سنگ دهبید حسن آباد، سنگ دهبید زارعی و ... .
فاکتور بعدی از نظر ظاهری است. این سنگ به دو مدل روشن و تیره تقسیم می شود. 5 رنگ از مدل روشن این سنگ از همه معروف ترند که عبارتند از کرم بژ، کرم روشن، کرم کره‌ای، کرم گلدار و کرم معمولی. در مدل های تیره نیز سنگ ها دارای رگه های روشنی در لابه لای خود هستند که زیبایی منحصر به فردی به ظاهر سنگ داده اند.
متاسفانه به دلیل نوسانات قیمت بازار نمی توان رقم دقیقی برای قیمت سنگ دهبید تعیین کرد. اما می توان با بررسی برخی فاکتورها خیلی راحت به حدود قیمت آن پی برد. این فاکتورها عبارتند از رنگ سنگ، جنس، ابعاد، میزان مقاومت فشاری سنگ، میزان نفوذپذیری رطوبت، میزان فشار سایشی و غیره که هر کدام می توانند روی قیمت نهایی سنگ دهبید تاثیر مستقیم بگذارند.