EN / العربیه
سبد خرید شما خالی می باشد.
0ثبت سفارش
تشخیص سنگ مرمریت

تشخیص سنگ مرمریت نیاز به اطلاعاتی راجبه این سنگ و سایر سنگ های مشابه دارد که در این مقاله به چندین مورد از روش تشخیص سنگ مرمریت اشاره می کنیم و در صورت نیاز میتوانید با مشاوران الیت اسلب در تماس باشید.

نحوه تشخیص سنگ مرمریت

مرمریت نام علمی برای یک سنگ نیست بلکه در ایران به سنگ مرمریت معروف است و در واقع هم معادل ماربل است. مرمریت سنگی آهکی می باشد و اینطوری بیان کنیم که هر سنگ آهکی که زیر مجموعه سنگ های مرمر و تراورتن نباشد، زیر مجموعه مرمریت قرار می گیرد. تشخیص سنگ مرمریت از سنگ تراورتن برای کسانی که در این زمینه تخصص ندارند مطمئنا کاری سختی می باشد. یکی از این روش ها این است که شما به پشت سنگ نگاه کنید، اگر سنگ رگه دار و فاقد خلل و فرج بود این سنگ مرمریت می باشد. خود سنگ مرمریت گونه های مختلفی دارد مثل: مرمریت کلسیتی، مرمریت منیزیتی، مرمریت کلسیتی دولومیتی و مرمریت دولومیتی. همچنین لازم به ذکر است که رنگ بندی سنگ مرمریت که بخاطر داشتن ناخالصی ها شکل می گیرد از رنگ‌های سفید تا قرمز، کرم، قهوه‌ای، صورتی، مشکی، سبز و ... وجود دارد.

مشخصات سنگ مرمریت

شاید خیلی از افراد سنگ مرمریت را با سنگ مرمر اشتباه بگیرند. اینکه سنگ مرمریت از خانواده مرمر بوده شکی نیست ولی در واقع هیچ شباهتی با یکدیگر ندارند. اگر بخواهیم سنگ مرمریت را بر اثر دگرگونی تقسیم بندی کنیم عبارتند از:
سنگ مرمریت ابری: این سنگ دارای نوارهای غیرموازی بوده که از تجمع کانی های تیره و روشن تشکیل شده است و در اثر دگرگونی هایی با دمای بسیار بالا حاصل می شود.
سنگ مرمریت چینی: بافت بلورین این نوع سنگ به صورت هم اندازه و دانه ریز بوده و در سه نوع چینی کریستال، چینی سفید و چینی خاکستری در مناطقی با دگرگونی با شدت پایین تشکیل می شود.
سنگ مرمریت کریستال: بافت این سنگ هم اندازه بوده ولی برعکس مرمریت چینی درشت بوده و در مناطقی که شدت دگرگونی در آن متوسط تا زیاد باشد حاصل می شود.
یکی از دیگر ویژگی های این نوع سنگ بخاطر قیمت مناسب این نمونه سنگ می باشد که سبب تقاضای بالا و کاربردهای زیاد آن در فضاهای و نماهای داخل ساختمان و... شده است. با توجه به اینکه سنگ مرمریت از تراکم رسوبات کربنات کلسیم حاصل شده و همچنین جز سنگ های رسوبی شیمیایی به حساب می آیند در برخی مواقع می توان فسیل هایی دربافت این نوع سنگ مشاهده کرد که به دو دسته سنگ آهکی فسیل دار و سنگ آهکی متراکم شناخته شده که در بافت متوسط و شکری ریز یافت می شوند.